Zaman Damgası

Zaman Damgası Nedir?

zamandamgasi


Zaman damgası, bir elektronik verinin üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı, kaydedildiği zamanın tespit edilmesini sağlayan elektronik bir veridir.Bu niteliğiyle zaman damgası, elektronik kayıtların veya belgelerin zamanının tespiti için eşsiz bir olanak sağlamaktadır. Bir elektronik imzanın atıldığı zamanın tam olarak belirlenmesine ve e-İmzalı elektronik verilerin arşiv amaçlı olarak uzun dönemli saklanabilmesine olanak sağlayan bu teknoloji, günümüz uygulamalarında giderek daha çok önem kazanmaktadır.Zaman Damgası talebinde bulunacak başvuru sahiplerinin yapacakları işlemler aşağıdaki gibidir;

 • “HEMEN BAŞVUR” butonuna basılıp, yeni açılan sayfada sağ üstte bulunan “Kayıt Ol” butonuna basılarak zaman damgası başvuru kayıt ekranına ulaşılır.
 • KamuSM kütüphanesi ESYA API ve masaüstü uygulaması olan İmzager ile uyumlu çalışabilmesi için kullanıcı adı ve şifrenin aşağıdaki özelliklere uygun belirlenmesi gerekmektedir;
  • Sadece rakamlardan oluşmalı
  • 8 haneli olmalı
  • İlk hane 0 (sıfır) ile başlamamalı
 • Belirlenen kullanıcı adı ve şifrenin mutlaka başvuru sahibi tarafından not alması gerekir.
 • Belirlenen kullanıcı adı, firma fatura bilgileri ve ödeme belgesi yildiz@turktrust.com.tr
  adresine gönderilir.
 • E-posta ulaştıktan sonra kişinin başvuru esnasında belirttiği hesabına talep edilen kontör eklenir ve faturası düzenlenip iletilir.

TÜRKTRUST Zaman Damgası Bilgileri;

 • SUNUCU ADI: TURKTRUST
 • Sunucu Adresi: http://zd.turktrust.com.tr
 • Sunucu Portu: 80
 • Güvenlik Algoritması: SHA256

Kurum interneti kullanılması ve ağlarında kısıtlama olması durumunda, IT birimi tarafından aşağıda paylaşılan adreslere Firewall (Güvenlik duvarı) izinlerinin verilmesi gerekmektedir.

https://as.turktrust.com.tr

http://ocsp.turktrust.com.tr

80 ve 443 nolu portların açık olması gerekmektedir.

Not: Yukarıda paylaşılan bilgiler uygulandığı halde hata alınması durumunda, VPN kullanılıyor ise devre dışı bırakılarak veya kısıtlama olmayan bir ağa bağlantı sağlanarak tekrar test işlemi gerçekleştirilir.

Fiyat & Ödeme Seçenekleri

Kullanım Adedi Fiyat
100 699₺ KDV Dahil
1'000 1499₺ KDV Dahil
10'000 3750₺ KDV Dahil
Banka Şube Şehir IBAN
İş Bankası Köroğlu Caddesi Şubesi Ankara TR28 0006 4000 0014 2340 5986 88
Garanti Bankası GOP Şubesi Ankara TR52 0006 2000 3240 0006 2987 03
Denizbank Başkent Ticari Merkez ve Kamu Finansmanı Şubesi Ankara TR31 0013 4000 0038 4603 0000 03

Bizi Tercih Eden Markalar

Sıkça Sorulan Sorular

Zaman damgası Kanun'da "bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve/veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kayıt" olarak tanımlanır.

Elektronik ortamda doküman, kayıt, sözleşme gibi elektronik verilerin, belirli bir zamandan önce var olduğunu kanıtlamak için kullanılır. Elektronik ortamdaki işlemlere güvenilir zaman bilgisi eklenebilmesini sağlar. Üzerinde zaman bilgisi olması gereken elektronik başvuru, tutanak, sözleşme ve benzeri her türlü elektronik veri üzerinde kullanılabilir.

Zaman Damgası İlkeleri, zaman damgası başvurularının alınması, zaman damgası üretimi ve talep sahibine zaman damgasının gönderilmesi gibi temel zaman damgası hizmet ve işlemleriyle ilgili idari, teknik ve yasal gereklilikleri ortaya koyar; ESHS'nin ve üçüncü tarafların sorumluluklarını belirler. Zaman Damgası Uygulama Esasları ise, Zaman Damgası İlkeleri?nde belirlenen gerekliliklere ESHS ve üçüncü tarafların nasıl uyduğunu, bu gerekliliklerin nasıl hayata geçirildiğini açıklar. ESHS'ler, bağlı bulundukları Zaman Damgası İlkeleri koşullarını, Zaman Damgası Uygulama Esasları uyarınca yürüttükleri işletme faaliyetleriyle sağlar.