Seçilmiş Projeler

Türkiye Sayısal Takograf Sistemi (STS) Projesi

Proje Konusu


TÜRKTRUST, Türkiye Sayısal Takograf Sistemi (STS) Kart Verme Otoritesi (TR-CIA) olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından, Türkiye Sayısal Takograf Sistemi’ni kurmakla görevlendirilmiştir. T.C. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü, Sayısal Takograf Sisteminin Ulusal Otoritesi (TR-A) olarak Türkiye’deki ilgili düzenlemeleri yapmakta ve sistemin koordinasyonunu sağlamaktadır. T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ise, takograf kartlarının tip onayını veren otoritedir. Teknik altyapı tamamen TÜRKTRUST tarafından kurulmuştur. Türkiye Sayısal Takograf Sistemi, 1 Ekim 2010 tarihinden itibaren faaliyet göstermektedir. Sayısal takograf kartları, sürücüler, şirket yetkilileri, denetim kurumu veya servis yetkilileri için üretilmektedir.

TÜRKTRUST Tarafından Sağlanan Hizmetler

  • Sistemin teknik altyapısı tamamen TÜRKTRUST tarafından kurulmuştur.
  • TÜRKTRUST, sistemin kurulumunun ardından, TR-CIA olan TOBB tarafından, Sertifika Üretim Otoritesi (TR-CA) ve Kart Kişiselleştirme Organizasyonu (TR-CP) olarak görevlendirilmiştir.
  • Sistem tamamen TOBB altyapısına taşınıncaya kadar bu hizmetleri TÜRKTRUST yürütmüştür.
  • TR-CA ve TR-CP için Uygulama Yönergeleri TÜRKTRUST tarafından yazılmıştır.
  • İlgili hizmetlerin verilebilmesi için kullanılacak olan tüm yazılımlar TÜRKTRUST tarafından geliştirilmiştir.
  • Geliştirilen yazılımlar aracılığıyla, takograf kartlarının üzerinde yer alacak olan tüm bilgilerin hazırlanması, takograf sertifikalarının oluşturulması, takograf kartlarının kişiselleştirilmesi ve tüm bu süreçlerin takibinin yapılması sağlanmaktadır.
  • TÜRKTRUST, sistem kurulumu süresince ve kurulduktan sonra danışmanlık hizmetleri ve sistem kurulumu ile ilgili işletme ve gözetmenlik hizmetleri sunmaktadır. Merkezi ve yerel birimlerdeki ilgili personelin eğitimleri de TÜRKTRUST tarafından verilmektedir.
  • Proje kapsamında kullanılacak olan tüm donanımlar TÜRKTRUST tarafından temin edilmiş ve anahtar teslim olarak kurulumu yapılarak teslim edilmiştir.
  • Türkiye sayısal takograf kartlarının fonksiyonellik ve birlikte çalışabilirlik testlerinin yaptırılması da dahil olmak üzere tüm tip onayı süreçleri TÜRKTRUST tarafından yürütülmüştür.